Павуки (Araneae) — загін членистоногих. У загоні налічується близько 42 тисячі видів. Вони поширені повсюдно. Харчуються насамперед комахами чи іншими дрібними тваринами. Довжина тіла різних видів павуків варіює у значних межах: від часток міліметра майже до десятка сантиметрів.
Пізнавальний інтернет-журнал discover.in.ua підготував підбірку цікавих фактів про павуків, від яких у Вас просто перехопить подих.
- Найбільше різних видів павуків мешкає у Південній та Центральній Америці. На інших материках їх, проте, теж вистачає. А ось в Антарктиді вони відсутні геть-чисто.
- Усього вченими вже вивчено та описано близько 42 тис видів павуків, але насправді їх на Землі набагато більше.
- Вух у павуків немає зовсім. Але це не означає, що вони позбавлені слуху — вони сприймають звуки, як коливання повітря, за допомогою чутливих волосків, що розташовані на ногах.
- Зважаючи на все, у процесі еволюції павуки змінилися незначно. З’явившись на нашій планеті мільйони років тому вони успішно пережили всі масові вимирання. В даний час відомо лише приблизно про 1100 їхніх видів.
- Деякі павуки вміють бігати поверхнею води. Для цього вони швидко-швидко перебирають кінцівками, а оскільки їхня маса невелика, вони пересуваються швидше, ніж починають тонути.
- Серед павуків певних видів поширений канібалізм. При нагоді вони можуть зжерти своїх родичів.
- На Землі немає жодної країни, на території якої не були б ці створіння. На щастя, переважна більшість їх абсолютно нешкідлива.
- У всіх без винятку павуків по 8 кінцівок, кожна з яких складається з 6 сегментів.
- У павуків немає крові . Її функцію виконує інша рідина, гемолімфа. Вона безбарвна, але при взаємодії з киснем починає здаватися білою або світло-блакитною.
- На нашій планеті водяться спеціальні водяні павуки, які більшу частину часу проводять під водою. Але оскільки їм необхідне повітря для дихання, вони виробляють бульбашки з ним, і з їх допомогою дихають, іноді вибираючись на поверхню.
- Усі павуки — запеклі хижаки. Лише один вид у світі, багіра Кіплінга, яка мешкає в Південній Америці, вживає набагато більше рослинної їжі, ніж тварини. Таку незвичайну назву цей вид отримав на честь пантери Багіри, одного з персонажів «Книги джунглів» знаменитого письменника Редьярда Кіплінга. Але взагалі павук, який їсть в основному рослинну їжу, викликає у вчених приблизно стільки ж подиву, скільки викликала б, наприклад, хижа корова.
- Паучиха відкладає до кількох тисяч яєць за один раз, а деякі види – понад 10 тисяч. Але не з усіх їх у результаті вилупляться павучата, а більшість потомства все одно загине.
- У деяких видів павуків новонароджене потомство після появи світ з яєць насамперед поїдає власну матір.
- Павук Дарвіна робить найміцнішу у світі павутину. Взагалі будь-яка павутина неймовірно міцна, але у цього виду — особливо, приблизно в десять разів міцніше, ніж кевлар, з якого роблять бронежилети та захисне екіпірування.
- Більшість павуків приносить дуже багато користі людям, незважаючи на те, що багато хто з нас їх бояться. Але саме вони винищують велику кількість комах, у тому числі й небезпечних – наприклад, комарів, які у тропічних країнах переносять небезпечні хвороби.
Більше фактів про світ комах можна дізнатися на офіційному сайті журналу «Discover» в рубриці «тварини» — https://discover.in.ua/animals/. Всього на сайті зібрано матеріали більше ніж на 3000 цікавих тем. Досліджуйте світ разом з «Discover».